Kontroler jakości – wszystko, co musisz wiedzieć

Opis stanowiska kontrolera jakości w teorii można zamknąć w jednym zdaniu. Zadaniem kontrolera jakości jest nadzór i czuwanie nad przebiegiem całego procesu produkcji tak, aby finalny produkt osiągnął najwyższą, pożądaną jakość. Jednak to nie wszystko. W zakres obowiązków kontrolera jakości wchodzi również dbałość o stan samych komponentów potrzebnych do produkcji, znajomość obsługa maszyn i innych urządzeń pomiarowych, zarządzanie produktem niezgodnym z wymogami, a także prowadzenie dokumentacji jakościowej oraz sporządzanie analiz i raportów. Lista zajęć możliwych do przydzielenia kontrolerowi jakości jest spora, ale spokojnie – nie musisz zajmować się wszystkim na raz na danym stanowisku. Jeśli nadal zastanawiasz się nad pracą kontrolera, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie:

Co robi kontroler jakości na hali produkcyjnej?

To proste! Kontroler jakości kontroluje jakość wyrobów gotowych lub części. W jaki sposób? Jedną z głównych części pracy kontrolera jakości jest pilnowanie procedur, dzięki którym zapewniona zostanie najwyższa jakość produktów, adekwatna do wymogów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Obowiązkiem kontrolera jakości jest ich znajomość oraz stałe aktualizowanie wiedzy. Kontrolerzy jakości, dzięki swojej pracy, minimalizują ryzyko reklamacji. Wychwytują błędy i są w stanie je wskazać jeszcze produkt trafi do sprzedaży bądź dalszej obróbki.

Kontroler jakości – zakres obowiązków biurowych

Kontroler jakości, w celu efektywnego wykonywania swojej pracy, sporządza odpowiednią dokumentację. Tworzy raporty – analizuje pojawiające się błędy, weryfikuje szczegółowe plany kontroli oraz sam przygotowuje raporty ze swojej kontroli jakości. Stanowisko to wymaga stałej współpracy z innymi komórkami organizacyjnymi, więc do obowiązków kontrolera jakości należy również kontakt z pozostałymi działami. W przypadku informacji zwrotnych od klienta zadaniem kontrolera jakości jest wzięcie ich pod lupę i wyjaśnienie. Kontroler jakości troszczy się również o wewnętrzne utrzymanie jakości, dokonując okresowych ocen wyników poszczególnych grup i jednostek.

Ile zarabia kontroler jakości?

Jednym z najważniejszych pytań każdego poszukującego pracy jest wypłata. Jakie są zarobki kontrolera jakości? Czy warto decydować się na pracę na tym stanowisku? Zarobki zależą w głównej mierze od potencjału i wielkości danej firmy, ale także od regionu Polski oraz wykształcenia. Niemałe znaczenie ma również doświadczenie – stawka może się różnić w zależności od jego obecności w Twoim CV lub jego braku. Warto pamiętać, że godzinówka wzrasta, jeśli podejmujesz się pracy nocą lub w weekendy.

Kontroler jakości – wymagane wykształcenie

Aby pracować jako kontroler jakości, nie musisz mieć wyższego wykształcenia. Wystarczy minimalne – średnie lub zawodowe, abyś mógł wystartować w rekrutacji w tym odpowiedzialnym zawodzie. Dla większości pracodawców bardziej liczy się doświadczenie zawodowe, aniżeli dyplom. Jednak jego brak nie powinien stanowić dla Ciebie przeszkody w spróbowaniu swoich sił w pełnieniu obowiązków kontrolera jakości. Przydatne w codziennej pracy może okazać się wykształcenie techniczne bądź znajomość języków obcych, ale również bez nich świetnie dasz sobie radę. Ważne, abyś był dokładny i pracowity, wówczas spełnisz wymagania stanowiska kontrolera jakości.

Jak napisać CV na stanowisko kontrolera jakości?

Pisanie CV to nie lada wyzwanie. Aby stać się idealnym kandydatem na stanowisko kontrolera jakości, przyjrzyj się dokładnie ogłoszeniu o pracę i wymaganiom, które są stawiane przed przyszłym pracownikiem. Jeśli doświadczenie w zawodzie to jeden z podpunktów, umieść kilkuzdaniowe podsumowanie zawodowe na samej górze dokumentu. Skup się na rozwinięciu tego, kim jesteś, określeniu swoich najmocniejszych stron związanych z wymaganiami w zawodzie kontrolera jakości, a także określeniu, jakiej pracy szukasz. Dodaj swoje doświadczenie zawodowe, zaczynając od najświeższego. Jeżeli nie masz doświadczenia, nic straconego. Wielu pracodawców oferuje szkolenia, które pomogą Ci wdrożyć się w stanowisko. Pamiętaj, że skrupulatność, sumienność i dokładność, to jedne z najbardziej pożądanych umiejętności miękkich w tym zawodzie. Jeżeli możesz się nimi pochwalić, warto, byś uwzględnił je w swoim CV na stanowisko kontrolera jakości.

Kontroler jakości – rozmowa kwalifikacyjna i pytania

Aplikując na stanowisko kontrolera jakości, zastanawiasz się, jak będzie wyglądać rozmowa kwalifikacyjna i jakich pytań możesz się spodziewać. Exact Systems, oferując pracę dla niedoświadczonych pracowników, z pewnością nie będzie miała względem Ciebie wielkich wymagań. Koordynator zaopiekuje się Tobą i pomoże Ci w razie problemów. Przeprowadzone szkolenie wprowadzające da Ci narzędzia do skutecznej pracy w zawodzie. Wgląd do wynagrodzenia oraz grafiku za pomocą aplikacji Exact People Go ułatwi Ci organizację czasu i da jasność odnośnie do aktualnych zarobków. Dlatego, aplikując na stanowisko kontrolera jakości, nie przejmuj się nad wyraz rozmową kwalifikacyjną i pytaniami, a pozwól poznać siebie jako kandydata.

Kontroler jakości – inne ważne informacje

Jako kontroler jakości, masz możliwość elastycznej pracy w systemie 2 lub 3 zmianowym. Za pracę w nocy otrzymujesz specjalny dodatek. Exact Systems daje Ci możliwość rozwoju zawodowego – kontroler jakości ma różne obowiązki, w zależności od przypisanych zadań. Warto pamiętać, że aplikując, masz szansę wyboru, gdzie chcesz pracować. Zadania kontrolera jakości żywności znacznie różnią się od obowiązków kontrolera jakości komponentów w branży samochodowej lub branży AGD. Jednak, w każdym sektorze praca kontrolera jakości jest tak samo istotna i może przynieść Ci wiele satysfakcji oraz umożliwić zdobycie cennych kompetencji dla Twojej przyszłości zawodowej.

Czytaj także

Jak pracownicy oceniają swojego pracodawcę?

Ocena pracodawcy przez pracowników jest ważnym elementem funkcjonowania każdej firmy. Pozytywna opinia może przyciągnąć nowych pracowników, zwiększyć zaangażowanie pracowników i poprawić wizerunek firmy. W dzisiejszych czasach, gdy rynek

Czytaj więcej »

Nie znalazłeś oferty dla siebie?

Wypełnij formularz. Skontaktujemy się z Tobą.